Skip to main content

Jak bezpieczne są prezerwatywy? - Ochrona przed ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową

Prezerwatywy od dawna są sprawdzonym środkiem antykoncepcyjnym i odgrywają ważną rolę w ochronie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową lub niechcianą ciążą. Ale jak bezpieczne są one naprawdę? W tym wpisie na blogu przyjrzymy się bliżej bezpieczeństwu prezerwatyw, ich stosowaniu i ochronie.

Prezerwatywy jako ochrona przed niechcianą ciążą

Prawidłowo stosowane prezerwatywy są uważane za niezwykle niezawodny środek antykoncepcyjny. Tak zwany wskaźnik Pearla, który mierzy bezpieczeństwo metod antykoncepcyjnych, pokazuje, że prezerwatywy mają wysoki wskaźnik ochrony, gdy są stosowane prawidłowo.

Przy prawidłowym stosowaniu wskaźnik Pearla wynosi 2, co oznacza, że tylko 2 na 100 kobiet zachodzi w ciążę po roku stosowania prezerwatyw. Prezerwatywy są zatem w 98% bezpieczne.

Należy jednak zauważyć, że przy typowym stosowaniu - tj. biorąc pod uwagę błędy aplikacji lub możliwe"wpadki z prezerwatywami" - wskaźnik Pearla jest wyższy, a procent bezpieczeństwa spada.

Prezerwatywy w ochronie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową

Wskaźnik Pearla mierzy jednak tylko skuteczność ochrony przed ciążą, a nie ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Podczas gdy hormonalne środki antykoncepcyjne chronią jedynie przed niechcianą ciążą, prezerwatywy zapewniają fizyczną barierę przed patogenami i pomagają zmniejszyć ryzyko zakażeń przenoszonych drogą płciową, takich jak HIV, rzeżączka, chlamydia i kiła.

Ważne, choć często zapominane, jest stosowanie prezerwatyw podczas seksu oralnego w celu ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Chociaż ryzyko przeniesienia niektórych chorób podczas seksu oralnego jest niższe niż podczas seksu waginalnego lub analnego, nadal istnieje pewne ryzyko. Prezerwatywy mogą pomóc zminimalizować to ryzyko.

Często nie zdajemy sobie również sprawy, że w ostatnich latach ponownie wzrosła liczba chorób przenoszonych drogą płciową, zarówno w Europie, jak i w innych krajach, takich jak USA. Prezerwatywy są tutaj jedynym środkiem antykoncepcyjnym, który oprócz ochrony przed niechcianą ciążą, zapewnia również dobrą ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego tak ważne jest, aby używać prezerwatyw, zwłaszcza z nowymi lub zmieniającymi się partnerami.

Najczęstsze błędy podczas używania prezerwatyw

Aby prezerwatywa mogła w pełni rozwinąć swój potencjał ochronny, ważne jest, aby unikać błędów podczas jej używania.

Typowym przykładem jest otwieranie saszetki ostrymi przedmiotami lub zębami, ponieważ może to spowodować uszkodzenie prezerwatywy. Zamiast tego należy ostrożnie rozerwać palcami uszczelnienie po ząbkowanej stronie. Najlepiej jest wcześniej krótko osuszyć palce, jeśli są wilgotne lub spocone, aby prezerwatywa nie wyślizgnęła się z dłoni.

Innym częstym błędem jest nie wypuszczanie powietrza z końca zbiornika. Może to sprawić, że prezerwatywa będzie niekomfortowo ciasna i bardziej podatna na rozerwanie. Podczas zakładania prezerwatywy zawsze pozostawiaj wystarczająco dużo miejsca na płyn nasienny na końcu, delikatnie ściskając zbiornik palcem. Ilustrowane instrukcje, jak to zrobić, znajdują się w każdej ulotce dołączonej do opakowania.

Po zakończeniu stosunku prezerwatywa powinna być trzymana za trzon podczas jej wyciągania, aby zapobiec jej zakleszczeniu lub przeciekaniu.

Ponadto nieprawidłowe przechowywanie w miejscach o wysokiej temperaturze lub bezpośrednim nasłonecznieniu może prowadzić do uszkodzeń materiału, które osłabiają działanie ochronne prezerwatywy.

Dlatego ważne jest, aby przechowywać prezerwatywy w chłodnym, suchym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego i źródeł ciepła.

Te proste kroki mogą znacznie zwiększyć ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową lub niechcianą ciążą.

Jak bezpieczne są przeterminowane prezerwatywy?

Przeterminowane prezerwatywy nie są bezpieczne. Lateks, z którego wykonane są prezerwatywy, z czasem ulega degradacji i staje się porowaty. Może to spowodować ich łatwiejsze rozerwanie lub zsunięcie się, co może prowadzić do niechcianej ciąży lub chorób przenoszonych drogą płciową.

Okres trwałości większości prezerwatyw wynosi od 4 do 5 lat. Data ta jest zawsze wydrukowana na opakowaniu i na samej folii uszczelniającej.

To, czy prezerwatywa jest nadal dobra, można rozpoznać po następujących punktach:

  • Data ważności jeszcze nie minęła
  • folia nie ma rozdarć, dziur ani uszkodzeń
  • Prezerwatywa jest gładka i elastyczna, a nie lepka lub krucha.

Jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do bezpieczeństwa prezerwatywy, nie należy jej używać i należy użyć nowej.

Jeśli nadal nie chcesz pozbywać się przeterminowanych prezerwatyw, ale chcesz je dobrze wykorzystać, zapoznaj się z naszymi wskazówkami dotyczącymi używania przeterminowanych prezerwatyw.

Bezpieczeństwo dzięki brakowi hormonalnych skutków ubocznych

Chociaż hormonalne środki antykoncepcyjne, takie jak pigułka, pierścień antykoncepcyjny lub plaster antykoncepcyjny, również skutecznie zapobiegają ciąży, wiążą się one również z potencjalnym ryzykiem i skutkami ubocznymi.

Jedną z głównych obaw podczas stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych są potencjalne hormonalne skutki uboczne, które mogą się różnić w zależności od kobiety. Obejmują one wahania nastroju, przyrost masy ciała, bóle głowy, tkliwość piersi i nudności. Niektóre kobiety doświadczają również poważniejszych skutków ubocznych, takich jak zakrzepy krwi, zwiększone ryzyko niektórych nowotworów lub zaburzenia płodności po odstawieniu hormonów.

Z kolei prezerwatywy nie zawierają hormonów i nie mają wpływu na naturalną równowagę hormonalną organizmu. Stanowią fizyczną barierę, która zapobiega przedostawaniu się plemników do macicy bez zakłócania naturalnego procesu hormonalnego organizmu. To sprawia, że prezerwatywy są atrakcyjną opcją dla kobiet, które chcą uniknąć hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Rozmiary i dopasowanie prezerwatyw dla bezpieczeństwa i komfortu

Dopasowanie i komfort prezerwatywy mają również kluczowe znaczenie dla jej skuteczności. Zbyt duża lub zbyt mała prezerwatywa może łatwiej się zsunąć lub rozerwać. Nieodpowiednia prezerwatywa może być również niewygodna i może sprawić, że stosunek seksualny będzie mniej przyjemny. Dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiedni rozmiar prezerwatywy. MISTER SIZE oferuje 7 różnych rozmiarów, dzięki czemu każdy może znaleźć odpowiednią prezerwatywę.

Określ rozmiar prezerwatywy teraz

Wnioski

Prawidłowo stosowane prezerwatywy są niezwykle bezpiecznym środkiem antykoncepcyjnym. Prawidłowe stosowanie, przechowywanie i jakość odgrywają decydującą rolę. Prezerwatywy zapewniają nie tylko ochronę przed niechcianą ciążą, ale także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Zaleca się zatem traktowanie prezerwatyw jako części kompleksowego podejścia do zdrowia seksualnego. W końcu bezpieczeństwo leży w prawidłowym stosowaniu i odpowiedzialnym obchodzeniu się ze środkami antykoncepcyjnymi.

Prezerwatywy mają wiele zalet w porównaniu z innymi środkami antykoncepcyjnymi i tylko kilka wad. Oprócz wspomnianej wcześniej ochrony przed niechcianą ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową, prezerwatywy są łatwo i tanio dostępne, ponieważ można je kupić niemal wszędzie bez ograniczeń. Zaletą prezerwatyw jest również natychmiastowa ochrona, podczas gdy w przypadku wielu innych środków antykoncepcyjnych trzeba trochę poczekać, zanim będą skuteczne. Prezerwatywy zwykle nie mają też skutków ubocznych, może z wyjątkiem alergii na lateks, ale obecnie istnieją również alternatywy bezlateksowe.

Jedną z wad prezerwatyw jest często wymieniany brak doznań podczas stosunku płciowego. Ale właśnie tę rzekomą wadę prezerwatyw chcemy wyeliminować w Mister Size. Dzięki naszym cienkim, miękkim prezerwatywom w odpowiednim rozmiarze masz doskonałe odczucia podczas stosunku seksualnego, ponieważ nic nie siedzi niewygodnie, nie zwęża się ani nie zsuwa. Oczywiście przyczynia się to również do bezpieczeństwa.

Kup prezerwatywy już teraz

Mister Size
Więcej artykułów

Określ właściwy rozmiar prezerwatywy w 4 prostych krokach

Przeczytaj teraz

Czy istnieją temperatury niebezpieczne dla prezerwatyw?

Przeczytaj teraz

Prawidłowe zakładanie prezerwatywy - jak to robić bez irytacji?

Przeczytaj teraz