Skip to main content

Czym jest wskaźnik Pearla i dlaczego prezerwatywy są dobre!

Jeśli interesujesz się środkami antykoncepcyjnymi i ich skutecznością, prędzej czy później natkniesz się na wskaźnik Pearla. Dowiedz się, co oznacza ta miara, jak jest obliczana i jaki jest wskaźnik Pearla prezerwatyw tutaj!

Czym jest wskaźnik Pearla?

Wskaźnik Pearla jest miarą bezpieczeństwa środków antykoncepcyjnych. Im niższy wskaźnik Pearla, tym lepiej działa dana metoda antykoncepcji.

Mówiąc konkretnie, wskaźnik Pearla wskazuje, ile na 100 kobiet zajdzie w ciążę w ciągu jednego roku, mimo że stosowały określony środek antykoncepcyjny.

Jak obliczany jest wskaźnik Pearla?

Wskaźnik Pearla można obliczyć za pomocą następującego wzoru:

((liczba ciąż x 12 miesięcy) x 100) / (liczba kobiet x miesiące stosowania).

Wskaźnik Pearla wynoszący 2 oznaczałby zatem, że w ciągu jednego roku 2 na 100 kobiet zaszło w ciążę pomimo stosowania antykoncepcji.

Jednak wartość ta jest zwykle ekstrapolowana tylko do 100 kobiet i 1 roku, bez tak wielu kobiet, które faktycznie wzięły udział w badaniu w tym okresie (patrz przykład obliczeń).

Przykład obliczenia wskaźnika Pearla: 85 kobiet testuje nową pigułkę antykoncepcyjną przez 6 miesięcy. 1 kobieta zachodzi w ciążę pomimo przyjmowania pigułki.

= ((1 ciąża x 12 miesięcy) x 100) / (85 kobiet x 6 miesięcy stosowania) = 1200 / 510 = 2,35

Oznacza to, że nowa pigułka miałaby wskaźnik Pearla na poziomie 2,35.

Ekstrapolując, 2,35 na 100 kobiet zaszłoby w ciążę w ciągu jednego roku, gdyby stosowały nową pigułkę antykoncepcyjną.

Skąd pochodzi wskaźnik Pearla?

Wskaźnik Pearla został wynaleziony w latach trzydziestych XX wieku przez amerykańskiego statystyka Raymonda Pearla i nazwany jego imieniem. Jego celem było opracowanie prostej metody pomiaru skuteczności środków antykoncepcyjnych.

Jak wiarygodny jest wskaźnik Pearla?

Wskaźnik Pearla jest praktyczną miarą służącą do powierzchownego porównywania ochrony antykoncepcyjnej różnych środków antykoncepcyjnych. Nie należy jednak polegać na nim ślepo, ponieważ ważne czynniki, które mają duży wpływ na płodność, są brane pod uwagę rzadko lub wcale.

Nieuwzględnione w indeksie Pearla:

  • Wiek kobiet (płodność spada wraz z wiekiem).
  • Ogólnie rzecz biorąc, indywidualna, genetycznie uwarunkowana płodność
  • styl życia kobiet (np. dieta, palenie tytoniu)
  • Aktywność seksualna/częstotliwość stosunków seksualnych
  • Choroby lub przyjmowane leki

Teoretycznie producent środków antykoncepcyjnych mógłby przeprowadzić badanie wskaźnika Pearla i dopuścić do udziału w nim wyłącznie kobiety, które prowadzą abstynencki tryb życia, tj. w ogóle nie współżyją seksualnie.

Oczywiście wskaźnik Pearla wyniósłby wtedy 0, ponieważ żadna kobieta nie zaszłaby w ciążę podczas badania. Może więc reklamować swój środek antykoncepcyjny z doskonałym wynikiem, choć w rzeczywistości jest on sfałszowany.

Należy również pamiętać, że wskaźnik Pearla mierzy jedynie ochronę przed poczęciem. Nie bierze się pod uwagę tego, czy i w jakim stopniu dany środek antykoncepcyjny chroni również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Prezerwatywa jest jedynym środkiem antykoncepcyjnym, który chroni przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową - i nie zawiera hormonów!

Wskaźnik Pearla prezerwatywy wynosi od 2 do 12, w zależności od tego, czy popełnione zostały błędy w stosowaniu.

Wskazówki dotyczące prawidłowego stosowania prezerwatyw

Dlaczego prezerwatywa jest nadal wszechstronnym środkiem antykoncepcyjnym: W przeciwieństwie do pigułek, wkładek wewnątrzmacicznych i innych, prezerwatywa chroni również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak HIV i rzeżączka. Dlatego nie należy rezygnować z prezerwatywy, zwłaszcza w przypadku przypadkowych znajomości i przygód na jedną noc. Ale prezerwatywy mają również swoje zalety w długoterminowych związkach partnerskich i relacjach: Nie ma potrzeby stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych, które mogą powodować poważne skutki uboczne, takie jak zaburzenia krwawienia, nudności, zakrzepica i depresja.

Przy odpowiednim rozmiarze prezerwatywy prawie w ogóle jej nie czuć.

Dlaczego wiele osób nadal rezygnuje z prezerwatyw? Zwłaszcza mężczyźni często skarżą się na utratę czucia lub uważają, że prezerwatywa jest irytująca. Jednak w większości przypadków używany jest po prostu niewłaściwy rozmiar prezerwatywy, co powoduje, że prezerwatywa zsuwa się, szczypie lub nawet zwęża.

Przy odpowiednim rozmiarze prezerwatywy wszystko pasuje: prezerwatywa na penisie, a tym samym również doznania podczas seksu. Tutaj dowiesz się, jakiego rozmiaru prezerwatywy potrzebujesz i kupisz idealną prezerwatywę MISTER SIZE, na przykład w praktycznym zestawie próbnym.

Kup prezerwatywy teraz

Mister Size
Więcej artykułów

Prawidłowe zakładanie prezerwatywy - jak to robić, aby nie było to denerwujące

Przeczytaj teraz

Przyjaźń+, mingles, otwarty związek i poligamia - o co chodzi we współczesnych modelach związków?

Przeczytaj teraz

Nieważne jak duży czy mały - kocham swojego penisa

Przeczytaj teraz