Skip to main content

Okres trwałości prezerwatyw - wszystkie ważne informacje

Prezerwatywy są najczęściej stosowanym środkiem antykoncepcyjnym na świecie i są używane zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Są one stosunkowo tanie i łatwe do zdobycia. Prezerwatywy są jednak przeznaczone wyłącznie do jednorazowego użytku i ze względu na materiał, z którego są wykonane, mają skończony termin przydatności. Wiele osób zastanawia się zatem, jak długo wytrzymują prezerwatywy. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o terminie przydatności prezerwatyw.

Jak długo działają prezerwatywy?

Prezerwatywy zazwyczaj działają tylko przez określony czas. Większość prezerwatyw może być przechowywana przez dwa do pięciu lat, jeśli są nieużywane i przechowywane w chłodnym, suchym miejscu. Okres trwałości zależy zarówno od użytego materiału, jak i marnowanego smaru. Nasze prezerwatywy Mister Size mają okres przydatności do użycia 5 lat od momentu wyprodukowania. Jako producent wskazujemy te 5 lat na opakowaniu w postaci daty ważności, która mówi jak długo prezerwatywa może być używana. Ważne jest, aby przestrzegać tej daty, ponieważ prezerwatywa po upływie terminu ważności może nie być już bezpieczna i może np. rozerwać się podczas użytkowania. Jeśli nadal masz prezerwatywę, której data przydatności do spożycia minęła, powinieneś ją natychmiast wyrzucić i użyć nowej prezerwatywy. Zawsze też przed użyciem należy upewnić się, że prezerwatywa nie jest uszkodzona lub była nieprawidłowo przechowywana. Należy również wyrzucić uszkodzoną lub nieprawidłowo przechowywaną prezerwatywę i nie używać jej do stosunku seksualnego.

Jak mogę stwierdzić, że prezerwatywa nie jest już trwała?

Odpowiedź jest właściwie dość prosta: datę przydatności do spożycia znajdziesz na opakowaniu i zwykle na każdej prezerwatywie z osobna. Jeśli były prawidłowo przechowywane, można bez wahania użyć prezerwatywy przed upływem terminu ważności, ale nie po. Zawsze jednak zależy to od sposobu ich przechowywania. W optymalnych warunkach prezerwatywy mogą być przechowywane nawet do 5 lat, o czym wspomniano wyżej. Należy jednak pamiętać, że trwałość prezerwatyw maleje wraz z upływem czasu. Dlatego warto nie czekać zbyt długo z ich użyciem. Ważne jest również dokładne zapoznanie się z opakowaniem i instrukcją, aby mieć pewność, że prawidłowo używasz produktu i odpowiednio go przechowujesz.

Co się stanie, jeśli użyję przeterminowanej prezerwatywy?

Prezerwatywy, których data ważności minęła, nigdy nie powinny być używane podczas seksu, ponieważ przeterminowane prezerwatywy mogą znacznie łatwiej się rozerwać lub są już porowate. Nie zapewniają więc ani niezawodnej ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, ani przed niechcianymi ciążami. Dlatego prosimy o natychmiastową wymianę przeterminowanych prezerwatyw.

Wskazówka: Nie zawsze trzeba wyrzucać przeterminowane prezerwatywy, ale nie należy ich już używać podczas seksu. Wciąż jednak możliwe jest użycie ich np. do odkamieniania kranu. Wystarczy napełnić prezerwatywę ostrożnie odrobiną octu, a następnie umieścić prezerwatywę nad kranem, aby ocet mógł nasączyć wylewkę kranu. Pozostaw prezerwatywę z octem na kranie na kilka godzin, np. na noc. Następnie można go przepłukać czystą wodą i jest gotowy do odkamieniania.

Jak mogę się upewnić, że moje prezerwatywy wytrzymają długo?

Większość prezerwatyw wykonana jest z lateksu kauczuku naturalnego, a ten materiał jest stosunkowo wytrzymały. Jednak prezerwatywy z czasem mogą stać się porowate i stracić swoją skuteczność. Aby temu zapobiec przed upływem terminu ważności, prezerwatywy powinny być zawsze przechowywane w chłodnym, ciemnym i suchym miejscu. Zimno jest mniej szkodliwe dla prezerwatyw niż ekstremalne ciepło. Więcej o tym, jak prezerwatywy tolerują różne temperatury, można dowiedzieć się tutaj.

Po użyciu prezerwatywę należy natychmiast wyrzucić.

Prezerwatywy są przeznaczone tylko do jednorazowego użycia i należy je wyrzucić natychmiast po użyciu. Jeśli otworzyłeś zamknięcie prezerwatywy, a następnie jej nie użyłeś, jest to również powód, aby nie używać jej później. Po otwarciu opakowania prezerwatywa jest wystawiona na działanie światła i może również wyschnąć. Uszkodzone lub otwarte plomby również należy wyrzucić.

Twoje prezerwatywy straciły ważność? - Zamów teraz

Zamów już teraz prezerwatywy w swoim indywidualnym rozmiarze!

Do sklepu

Mister Size
Więcej artykułów

Prawidłowe zakładanie prezerwatywy - jak to robić, aby nie było to denerwujące

Przeczytaj teraz

Przyjaźń+, mingles, otwarty związek i poligamia - o co chodzi we współczesnych modelach związków?

Przeczytaj teraz

Nieważne jak duży czy mały - kocham swojego penisa

Przeczytaj teraz