Skip to main content

Jak można się chronić przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Prezerwatywy są obecnie jedyną skuteczną ochroną przed chorobami i infekcjami przenoszonymi drogą płciową (STD), takimi jak chlamydia, HPV i HIV, zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Aby ochrona działała optymalnie, a zabawa i odczucia nie ucierpiały, najlepiej sprawdzają się prezerwatywy w odpowiednim rozmiarze. Odpowiednie prezerwatywy rzadziej się zsuwają, a jednocześnie nie zwężają, więc zabawa i ochrona nie są sprzecznością, ale idą w parze.

Co to są choroby przenoszone drogą płciową?

Choroby przenoszone drogą płciową to choroby, którymi można się zarazić podczas niezabezpieczonego stosunku seksualnego. Mogą mieć różne przyczyny i pochodzić od bakterii, wirusów, grzybów, a nawet pasożytów.

Różne rodzaje chorób przenoszonych drogą płciową

Wirusy:

 • HIV, który może prowadzić do AIDS
 • Wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV), które mogą prowadzić m.in. do raka szyjki macicy.
 • Wirusowe zapalenie wątroby typu A, B lub C
 • Opryszczka narządów płciowych
 • Cytomegalowirus

Bakterie:

 • Syfilis
 • Gonorrhoea
 • Ulcus molle
 • Bakteryjna waginoza
 • Chlamydia
 • Biegunka (może być przeniesiona przez seks oralny, jeśli jesteś chory).

Grzyby:

Pasożyty:

Dlaczego ochrona przed STI jest tak ważna?

W ostatnich latach choroby weneryczne niestety znów się nasiliły. W niektórych przypadkach dzieje się to zupełnie niezauważalnie, bo nawet bez objawów można być zarażonym niektórymi chorobami. Według badań przeprowadzonych przez Institut Pasteurs, liczba przypadków chorób przenoszonych drogą płciową we Francji wzrosła o około 30% w latach 2020 i 2021. Szczególnie dotknięci są młodzi ludzie.

Ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową jest szczególnie ważna w przypadku:

 • nowe partnerstwo
 • z kilkoma partnerami lub bez stałego związku
 • poza stabilnym i pełnym zaufania związkiem
 • zmiana partnera

Czy nie ma innych sposobów na zabezpieczenie się poza użyciem prezerwatywy?

Tak. Dziś istnieją szczepienia przeciwko niektórym chorobom, takim jak wirusowe zapalenie wątroby typu B czy wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV), które mogą wywołać np. raka szyjki macicy. Szczepienia te chronią jednak tylko przed tymi konkretnymi wirusami, a nie przed innymi patogenami. Jeśli więc masz nowego partnera i nie chcesz ryzykować, jedynym pewnym zabezpieczeniem jest odpowiednia prezerwatywa. Alternatywnie, można spróbować wykluczyć ryzyko poprzez wykonanie testów na choroby przenoszone drogą płciową, ale może to być drogie i czasochłonne. Testy można wykonać u lekarza lub, w przypadku niektórych chorób HIV, chlamydii, kiły czy rzeżączki, także u świadczeniodawców takich jak S.A.M Health, który wraz z laboratorium i innymi partnerami oferuje dyskretne testy w domu.

Dla kobiet lub par lesbijskich, oprócz prezerwatyw, istnieje również możliwość zabezpieczenia się przed przenoszeniem chorób przenoszonych drogą płciową za pomocą lizawek lub specjalnej prezerwatywy dla kobiet.

Kto może pomóc, jeśli mam STI?

W przypadku podejrzenia zakażenia lub choroby zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Często oprócz lekarza rodzinnego pomóc mogą również urolodzy lub ginekolodzy. Unikaj niezabezpieczonych stosunków seksualnych, nawet jeśli podejrzewasz STI i poinformuj swojego partnera o swoich podejrzeniach z wyprzedzeniem.

Wniosek: Prezerwatywy są najlepszą ochroną przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Aby móc cieszyć się seksem z partnerem bez obaw i z najlepszą możliwą ochroną, należy zawsze używać prezerwatyw o odpowiednim rozmiarze. Tylko w ten sposób można mieć jak największe bezpieczeństwo i jednocześnie beztroskie uczucie podczas seksu. Odpowiednie prezerwatywy nie zsuwają się i nie zwężają. Zapewniają więc najlepsze odczucia podczas stosunku seksualnego i optymalne bezpieczeństwo.

Kup teraz pasujące prezerwatywy

Mister Size
Więcej artykułów

Prawidłowe zakładanie prezerwatywy - jak to robić, aby nie było to denerwujące

Przeczytaj teraz

Przyjaźń+, mingles, otwarty związek i poligamia - o co chodzi we współczesnych modelach związków?

Przeczytaj teraz

Nieważne jak duży czy mały - kocham swojego penisa

Przeczytaj teraz