Skip to main content

Ukryte zagrożenia związane z tanimi produktami - nie tylko prezerwatywami

W dzisiejszym zglobalizowanym świecie dostęp do produktów ze wszystkich zakątków globu jest łatwiejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Platformy z Chin, takie jak Temu, AliExpress i Shein, zrewolucjonizowały zakupy online, oferując szeroką gamę produktów w bardzo przystępnych cenach. Według ankiety przeprowadzonej przez firmę badawczą Appinio, od stycznia 2024 r. 26 procent Niemców w wieku od 16 do 65 lat kupiło już coś w Temu. Każdego dnia do Niemiec dociera około 200 000 paczek z Chin.

Niektóre z tych produktów obejmują prezerwatywy, które muszą być zatwierdzone jako wyroby medyczne w Europie i przetestowane pod kątem bezpieczeństwa, aby zapewnić optymalną ochronę nie tylko przed niechcianą ciążą, ale także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jednak korzystne ceny zawsze rodzą pytania o jakość i bezpieczeństwo tych produktów. W tym wpisie na blogu przyjrzymy się potencjalnym zagrożeniom związanym z kupowaniem tanich produktów, zwłaszcza prezerwatyw z Dalekiego Wschodu, i przedstawimy zalecenia dotyczące tego, jak można się chronić.

Obawy dotyczące jakości i bezpieczeństwa

Główną obawą przy zakupie tanich produktów, zwłaszcza prezerwatyw, powinna być nie tylko cena, ale także jakość i bezpieczeństwo. Prezerwatywy służą nie tylko do zapobiegania ciąży, ale także do ochrony przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową (STI). Skuteczność prezerwatyw zależy jednak w dużej mierze od ich jakości. Badania* wykazały, że prezerwatywy, które nie spełniają międzynarodowych, amerykańskich lub europejskich standardów jakości, mają wyższe ryzyko rozerwania i przeciekania, co znacznie zmniejsza ochronę.

Wiele produktów pochodzących od szczególnie tanich sprzedawców z Dalekiego Wschodu może być również bardzo dobrych lub mieć dobry stosunek ceny do jakości. Prezerwatywy mają jednak podwyższone wymogi bezpieczeństwa, przez co niekoniecznie można na pierwszy rzut oka rozpoznać, czy dany produkt je spełnia. W przypadku prezerwatyw i innych produktów intymnych, takich jak zabawki erotyczne i lubrykanty, ważne jest również, aby pamiętać, że mają one kontakt z ciałem, a materiały są czasami bardziej zanieczyszczone szkodliwymi substancjami, niż byśmy chcieli. W przypadku elektronicznych zabawek erotycznych pojawia się również kwestia bezpieczeństwa elektrycznego, które może nie być testowane tak rygorystycznie, jak na przykład w Europie.

Jak działają platformy e-commerce z Chin?

Platformy takie jak Temu, AliExpress i Shein znane są z niskich cen. Te niskie koszty są często osiągane dzięki produkcji w krajach o niższych kosztach produkcji. Produkty są często kupowane przez platformy bezpośrednio od producenta w dużych ilościach, a nawet produkowane bezpośrednio przez producenta tylko wtedy, gdy są zamawiane i wysyłane bezpośrednio do klienta. Pozwala to nawet zaoszczędzić na kosztach magazynowania i wysyłki. Produkty zazwyczaj przybywają do Europy specjalnie wyczarterowanymi samolotami, a następnie są przekazywane lokalnym firmom kurierskim. Przy zalewie paczek, które obecnie docierają do Europy każdego dnia, służby celne mogą sprawdzać je tylko wyrywkowo i dlatego nie mogą zapewnić, że wszystkie niebezpieczne produkty zostały posortowane lub że wszystkie niezbędne podatki zostały zapłacone w krajach docelowych. Jeśli więc zamawiasz prezerwatywy w Azji, muszą one przejść przez odprawę celną, ale nie daje to pewności, że niebezpieczne produkty są usuwane, ponieważ nie każda przesyłka może zostać sprawdzona.

Prezerwatywy produkowane w Azji:

W rzeczywistości większość prezerwatyw jest obecnie produkowana w Azji, nawet te, które można kupić w Europie i Ameryce Północnej od renomowanych marek. Niemniej jednak często występują znaczne różnice w jakości. Na przykład w Europie prezerwatywy podlegają surowym zasadom, ponieważ muszą być zatwierdzone jako produkt medyczny. W tym przypadku dotyczy to również produkcji w Azji. Prezerwatywy produkowane dla Europy muszą zatem spełniać wszystkie wymogi ustawy o wyrobach medycznych. Fabryki muszą przejść bardzo wymagające certyfikaty, a każda prezerwatywa jest testowana indywidualnie. Na przykład dla Europy istnieje odpowiednia norma ISO, którą muszą spełniać prezerwatywy: DIN EN ISO 4074

Ale dlaczego prezerwatywy są produkowane głównie w Azji? Po prostu dlatego, że rosną tam surowce. Prezerwatywy są wykonane z lateksu kauczuku naturalnego, który jest wytwarzany z soku drzewa kauczukowego. Są one zwykle uprawiane w Ameryce Południowej lub Azji Południowo-Wschodniej. Główne kraje uprawne to Tajlandia, Indonezja i Malezja. Produkując lokalnie, w Mister Size umożliwiamy również miejscowej ludności udział w łańcuchu wartości surowców, a nie tylko tanią sprzedaż surowców do Europy.

Na co należy zwrócić uwagę

Jeśli chcesz kupić prezerwatywy online, powinieneś zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Lokalne sklepy: W przypadku sklepów z UE lub nawet z własnego kraju, powinieneś być dość pewny, że produkty spełniają odpowiednie lokalne wymagania jakościowe, ponieważ podlegają one również odpowiedniemu nadzorowi rynkowemu w poszczególnych krajach i w związku z tym mogą sprzedawać wyłącznie autoryzowane produkty medyczne. Oczywiście, podobnie jak w przypadku innych sektorów, może istnieć jeden lub dwa sklepy, które obchodzą przepisy lub nawet fałszywe sklepy.
  • Oceny sprzedawców: Sprawdź oceny i opinie innych kupujących dotyczące jakości produktu i wiarygodności sprzedawcy.
  • Opisy produktów: Uważaj na niejasne lub nieadekwatne opisy produktów. Renomowane produkty zazwyczaj zawierają szczegółowe informacje o materiałach i cechach produktu.
  • Politykazwrotów: Sprawdź politykę zwrotów sprzedawcy. Przyjazna dla klienta polityka zwrotów może być wskaźnikiem wiarygodności sprzedawcy.
  • Sprawdź stronę internetową marki: Jeśli wybrana marka prezerwatyw ma własną stronę internetową, zazwyczaj można ją bardzo łatwo znaleźć za pomocą wyszukiwarki internetowej i dowiedzieć się więcej o produkcie, a często także o zalecanych punktach sprzedaży. Szczegółowe informacje na temat naszych prezerwatyw i linki do wybranych sklepów można znaleźć bezpośrednio w naszej sekcji Mister Size Shop.
  • Bądź krytyczny: Należy krytycznie podchodzić do wyjątkowo niskich cen, które często odbywają się kosztem jakości produktu. Prezerwatywy są również podrabiane.

Kupowanie tanich produktów za pośrednictwem platform takich jak Temu, AliExpress, Shein lub innych sprzedawców detalicznych z Dalekiego Wschodu wiąże się z potencjalnym ryzykiem pod względem jakości i bezpieczeństwa. Ryzyko to można jednak zminimalizować, dokładnie sprawdzając informacje o produkcie i oceny sprzedawców. Bardzo ważne jest, abyś jako użytkownik prezerwatyw wziął na siebie odpowiedzialność za upewnienie się, że kupowane produkty są nie tylko korzystne cenowo, ale także bezpieczne i skuteczne. Ostatecznie decyzja należy do ciebie, ale świadomy wybór może pomóc chronić twoje zdrowie i bezpieczeństwo.

Jak bezpiecznie oszczędzać na prezerwatywach

Po znalezieniu odpowiedniego rozmiaru prezerwatyw zalecamy zakup opakowania zbiorczego, aby zaoszczędzić na cenie prezerwatywy. Prezerwatywy mają kilkuletni okres przydat ności do użycia po wyprodukowaniu i zazwyczaj nie ma nic złego w kupowaniu prezerwatyw na typowy okres użytkowania wynoszący 1 rok lub nawet 2 lata. Ponieważ każdy naturalnie ma bardzo indywidualne zużycie prezerwatyw, Mister Size oferuje dodatkowe różne rozmiary opakowań, od 3-paków do wypróbowania, przez 10-paki, po opakowania zbiorcze z 36 prezerwatywami lub od 2024 roku również w torebce ze 100 prezerwatywami.

Do sklepu Mister Size

Prezerwatywy na wakacje

Jeśli wybierasz się na wakacje np. na Daleki Wschód, do Afryki lub Ameryki Południowej, najlepiej wcześniej dowiedzieć się, czy powinieneś zabrać ze sobą prezerwatywy, ponieważ jakość prezerwatyw oferowanych na miejscu może (ale nie musi) być znacznie gorsza niż np. w Europie czy Ameryce Północnej. Kilka lat temu doszło do prawdziwych skandali związanych z lokalnymi prezerwatywami w niektórych krajach, takich jak Wietnam* lub Afryka*, o bardzo niskiej jakości, a tym samym znacznie zwiększonym ryzyku niechcianej ciąży i przenoszenia chorób. Odpowiednie przykłady można szybko znaleźć na przykład za pomocą wyszukiwarki Google lub korzystając z linków na dole tej strony w naszej sekcji referencyjnej.

Mister Size
Więcej artykułów

Seks po raz pierwszy: Wskazówki i informacje, aby był piękny

Przeczytaj teraz

Czym jest wskaźnik Pearla i dlaczego prezerwatywy są dobre!

Przeczytaj teraz

Prawidłowe przechowywanie prezerwatyw

Przeczytaj teraz