Skip to main content

Luksemburg liderem w Europie pod względem antykoncepcji

Z wynikiem 94,2% Luksemburg znalazł się na szczycie europejskiego rankingu antykoncepcji "Europejskiego Forum Parlamentarnego na rzecz Praw Seksualnych i Reprodukcyjnych", a tuż za nim uplasowały się Wielka Brytania, Francja i Belgia. Atlas antykoncepcji 2024 sporządza swój ranking na podstawie oceny polityki rządowej każdego kraju w zakresie dostępu do środków antykoncepcyjnych, poradnictwa w zakresie planowania rodziny i dostarczania informacji online na temat antykoncepcji.

Europa nadal charakteryzuje się znacznymi różnicami w polityce antykoncepcyjnej między Europą Wschodnią i Zachodnią."Atlas polityki antykoncepcyjnej 2024" ujawnia te rozbieżności: Podczas gdy kraje Europy Zachodniej, takie jak Luksemburg (94,2%), Wielka Brytania (94,1%), Francja (93,2%) i Belgia (91,1%) plasują się wysoko pod względem zapewniania kompleksowego dostępu do środków antykoncepcyjnych i poradnictwa, kraje Europy Wschodniej, takie jak Polska (33,5%), Węgry (40,0%) i Armenia (40,7%) znajdują się na niższym końcu spektrum.

Kraje takie jak Holandia (81,1%), Szwecja (77,1%) i Niemcy (75,1%) pozostają w pierwszej trzeciej. Na przykład Austria (61,7%), Szwajcaria (58,3%) i Włochy (57,3%) znajdują się w środku stawki.

Inicjatywa Luksemburga dotycząca pełnego pokrycia kosztów środków antykoncepcyjnych bez ograniczeń wiekowych (z wyjątkiem prezerwatyw) od 1 kwietnia 2023 r. nie tylko wyróżnia ten kraj w Europie, ale także stanowi wyraźny kontrast z sytuacją w Europie Wschodniej. W niektórych krajach dostęp do nowoczesnych metod antykoncepcji, dostarczanie informacji i społeczna akceptacja antykoncepcji pozostają głównymi wyzwaniami. W szczególności Polska, z rankingiem znacznie poniżej średniej europejskiej, podkreśla potrzebę reform politycznych i społecznych w tym obszarze.

Kilka krajów w Europie pokrywa koszty

Atlas analizuje łącznie 46 krajów w Europie i pokazuje, że chociaż 22 kraje częściowo pokrywają koszty niektórych środków antykoncepcyjnych, a 44 kraje oferują doradztwo w ramach krajowego systemu opieki zdrowotnej, jakość i dostępność tych usług znacznie się różni. Podczas gdy w Europie Zachodniej zwrot kosztów antykoncepcji jest często zapewniany przynajmniej w przypadku wybranych środków antykoncepcyjnych i niektórych grup wiekowych, a dostęp do poradnictwa jest powszechny, kraje Europy Wschodniej borykają się z ograniczoną dostępnością, wysokimi kosztami i brakiem informacji.

Oprócz Luksemburga, Francja jest kolejnym przykładem pokrycia kosztów: od 2022 r. koszty środków antykoncepcyjnych dla kobiet w wieku do 25 lat są pokrywane z ubezpieczenia zdrowotnego, a od 2023 r. prezerwatywy są również dostępne bezpłatnie w aptekach dla francuskich kobiet w wieku do 25 lat. Coś podobnego istnieje w Wielkiej Brytanii.

Przywództwo Luksemburga w tej dziedzinie podkreśla znaczenie wsparcia politycznego i inwestycji w zdrowie seksualne i reprodukcyjne. Przykład Wielkiego Księstwa pokazuje, że postęp jest możliwy, gdy rządy ustalają priorytety i odpowiednio przydzielają zasoby.

Przepaść między Europą Wschodnią i Zachodnią

Przepaść między Europą Wschodnią i Zachodnią w obszarze polityki antykoncepcyjnej przypomina nam, że wciąż pozostaje wiele do zrobienia. Konieczne są ciągłe wysiłki, aby zapewnić każdemu w Europie dostęp do informacji i zasobów niezbędnych do podejmowania świadomych decyzji dotyczących własnego zdrowia reprodukcyjnego.

Pionierska rola Luksemburga i praca organizacji takich jak Planning Familial są inspirującymi przykładami tego, jak zaangażowanie i wsparcie polityczne może przynieść znaczącą poprawę w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego. Mamy nadzieję, że inne kraje pójdą za tym przykładem, aby przezwyciężyć rozbieżności w polityce antykoncepcyjnej i stworzyć Europę, w której każdy ma prawo do wolnego i świadomego wyboru w zakresie planowania rodziny.

Ochrona również powinna odgrywać rolę

Uważamy, że oprócz antykoncepcji ważną rolę powinna odgrywać ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Niestety, wiele środków antykoncepcyjnych nie zapewnia wystarczającej ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, a ich liczba ponownie wzrosła w ostatnich latach. To świetnie, gdy środki antykoncepcyjne są dostępne bezpłatnie - ale jeśli nie są do nich dołączone prezerwatywy, jak w przypadku Luksemburga, to niestety nie ma ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Niewiele uwagi poświęca się również hormonalnym skutkom ubocznym, promując pigułkę antykoncepcyjną jako główną opcję. Jednak coraz więcej osób słusznie odrzuca hormonalne skutki uboczne.

Jak chronić się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową

Odpowiednie prezerwatywy dostępne w Europie

Chociaż z pewnością w wielu krajach jest jeszcze wiele do zrobienia i należy wziąć pod uwagę ochronę przed chorobami, dobrą wiadomością jest to, że w ostatnich latach wiele się wydarzyło i na przykład nasze dopasowane prezerwatywy Mister Size są teraz dostępne w prawie wszystkich krajach europejskich.

Przegląd krajów, w których dostępne są prezerwatywy Mister Size

Dopasowane prezerwatywy w różnych rozmiarach mają tę zaletę, że zwiększają bezpieczeństwo i dobre samopoczucie podczas używania prezerwatyw w porównaniu ze standardowymi prezerwatywami. Jeśli prezerwatywa pasuje do ciebie, nie zsunie się ani nie zwęzi twojego penisa i możesz cieszyć się życiem miłosnym bez żadnych zmartwień. Prezerwatywy są łatwo i tanio dostępne i można je zamówić na przykład online.

Znajdź odpowiednią prezerwatywę już teraz

Mister Size
Więcej artykułów

Określ właściwy rozmiar prezerwatywy w 4 prostych krokach

Przeczytaj teraz

Czy istnieją temperatury niebezpieczne dla prezerwatyw?

Przeczytaj teraz

Prawidłowe zakładanie prezerwatywy - jak to robić bez irytacji?

Przeczytaj teraz