Skip to main content

Ile seksu to właściwie norma?

Od codziennego zakalca do uprawiania seksu tylko raz w miesiącu - mamy odpowiedź!

Częstotliwość uprawiania seksu zmniejsza się z wiekiem

Naukowcy z Instytutu Kinseya na Indiana University zbadali kwestię tego, jak często ludzie w różnych grupach wiekowych uprawiają seks. Instytut Kinseya od wielu lat zajmuje się tematyką seksualności i związków partnerskich. W obszernym badaniu ustalili konkretne liczby dotyczące średniej częstotliwości stosunków seksualnych. Należy zaznaczyć, że nie rozróżniano, czy uczestnicy badania byli w związku zaangażowanym, czy samotnym.

W wyniku badania uzyskano następujące wyniki:

  • W wiekuod 18 do 29 lat: Średnio osoby w tym wieku uprawiają seks 2,15 razy w tygodniu, czyli łącznie około 112 razy w roku.
  • Między 30 a 39 rokiem życia: Ludzie uprawiają tu seks około 1,65 razy w tygodniu, czyli łącznie około 86 razy w roku.
  • Od40 roku życia: Od 40 roku życia ludzie uprawiają seks około 69 razy w roku, czyli średnio około 1,33 razy w tygodniu.

Najpiękniejsza materia wtórna na świecie - seks w twardych liczbach

W pewnym momencie swojego życia wiele osób dochodzi do punktu, w którym przygląda się bliżej własnym zachowaniom seksualnym. Czy kiedykolwiek zadałeś sobie pytanie, czy masz za dużo lub za mało seksu? Punkt wyjścia dla wielu osób jest zupełnie inny. Osoba samotna, która uprawia seks prawie codziennie, może zastanawiać się, czy jest wręcz uzależniona od seksu, natomiast para, która jest małżeństwem od kilku lat i ma dzieci, może zastanawiać się, czy to zbyt mało, jeśli uprawia seks tylko raz w miesiącu. Aby więc lepiej ocenić własną sytuację, bardzo pomocna jest ogólna średnia - powyżej przeczytaliście już pierwsze dane dla większości grup wiekowych.

Powyższe wyniki pokazują dość wyraźnie, że aktywność seksualna maleje wraz z wiekiem. Więc to rzeczywiście normalne, że aktywność seksualna spada, gdy jest się nieco starszym, a być może także ma się dzieci. Ale jeśli myślisz: "Mam już 41 lat i śpię z moją dziewczyną prawie codziennie! - Czy ze mną jest coś nie tak?" Nie panikuj! Jest jeszcze jedno podejście do określenia, ile średnio uprawiasz seksu w tygodniu.

Im dłuższy związek, tym mniej seksu

Zostawiając na chwilę na boku wiek, okazuje się, że długość związku również ma decydujący wpływ na to, jak często średnio uprawia się seks. Na przykład nowo zakochana para bardzo różni się od tej, która jest małżeństwem od kilku lat.

Są trzy fazy:

  • Mocno zakochani: n tej fazie, która trwa około 18 - 24 miesięcy, dość często zdarza się, że uprawiają ze sobą seks codziennie. Oboje czują nieokiełznane emocje i z trudem utrzymują ręce przy sobie. U par, które są ze sobą dopiero od niedawna, wzajemne pożądanie jest zwykle jeszcze bardzo silne. Jeśli jednak w Twoim przypadku jest inaczej, nie musisz się jeszcze martwić: Częstotliwość seksu na początku związku nie mówi nic o jego dalszym przebiegu, zawsze jest wystarczająco dużo innych wpływów, które mogą prowadzić do większej lub mniejszej ochoty na seks!
  • Ustalone relacje: W tej fazie najważniejsze jest, aby oboje partnerzy byli zadowoleni z sytuacji. Nawet jeśli z czasem częstotliwość seksu zmniejszy się do średnio raz lub dwa razy w tygodniu, nie musisz się martwić. To nie mówi nic o jakości waszego związku. Jeśli czujesz się zrównoważony i seksualnie spełniony jako para, wszystko jest dobrze. Jeśli jednak wasze pragnienia są inne lub jesteście niezadowoleni, powinniście ze sobą porozmawiać. Zawsze najlepiej jest znaleźć nowe sposoby na wspólne rozpalenie starego ognia! Jeśli jako mężczyzna czujesz się niekomfortowo na przykład z prezerwatywami, może to być również spowodowane niewłaściwym rozmiarem pre zerwatywy i można temu łatwo zaradzić. Czasami podczas seksu wystarczy użyć podniecającego lubrykantu.
  • Małżeństwa z dziećmi: Jeśli jesteście małżeństwem od dłuższego czasu i macie już dzieci, to również będzie miało wpływ na częstotliwość uprawiania seksu. 30 procent par uprawia wtedy seks średnio tylko raz lub dwa razy w tygodniu. 45 procent twierdzi nawet, że uprawia seks tylko około raz w tygodniu.

Czy istnieje coś takiego jak za dużo seksu?

Dopóki czujesz się dobrze, nie ma czegoś takiego jak "za dużo" seksu. Ale jak tylko to przestanie mieć miejsce, możesz mieć przypadek uzależnienia od seksu. Niekontrolowana ochota na seks - tzw. hiperseksualność - od kilku lat uznawana jest za chorobę i może być absolutną torturą dla osób nią dotkniętych. Nie potrafią już naprawdę cieszyć się seksem, a tym samym często nie są już zdolni do normalnego związku miłosnego. Całe ich życie jest zdeterminowane jedynie przez chęć przespania się z kimś. Partner jest często traktowany jako środek do celu, aby zaspokoić uzależnienie. W takim przypadku w każdym przypadku należy szukać profesjonalnej pomocy!

Statystyki i ich znaczenie

Ilekroć mówimy o statystyce, chcielibyśmy dać Wam małą podpowiedź: W końcu liczby to tylko liczby. Jest wiele osób, które - w taki czy inny sposób - znacznie odbiegają od średnich wartości i są z nimi doskonale zadowolone. Nie jest ważne, żeby być przeciętnym czy normalnym, ale żeby czuć się dobrze.

Mister Size
Więcej artykułów

Prawidłowe zakładanie prezerwatywy - jak to robić, aby nie było to denerwujące

Przeczytaj teraz

Przyjaźń+, mingles, otwarty związek i poligamia - o co chodzi we współczesnych modelach związków?

Przeczytaj teraz

Nieważne jak duży czy mały - kocham swojego penisa

Przeczytaj teraz