Skip to main content

Antykoncepcja w innych krajach - prezerwatywa, pigułka itp. na świecie

Jak działa antykoncepcja w innych krajach? Czy prezerwatywy i pigułka również są popularnymi metodami antykoncepcyjnymi na świecie?

Czy inne kraje mają inne zwyczaje, jeśli chodzi o antykoncepcję?

W Europie, jeśli chodzi o antykoncepcję, prym wiodą pigułki antykoncepcyjne i prezerwatywy, czasem jedna, czasem druga metoda, w zależności od kraju. Na przykład w Niemczech pigułka i prezerwatywa są niemal na równi. Według badania przeprowadzonego w 2018 roku przez BZgA (Federalna Centrala Edukacji Zdrowotnej) prezerwatywa staje się bardziej popularna niż pigułka, zwłaszcza wśród młodszych osób w wieku od 18 do 29 lat, i jest już numerem jeden wśród metod antykoncepcyjnych. Zwłaszcza młodsze osoby prawdopodobnie nie chcą już podejmować ryzyka skutków ubocznych przy przyjmowaniu hormonów w formie pigułki. Udział użytkowników prezerwatyw w tej grupie wiekowej wzrósł w porównaniu z 2011 r. o 7 punktów procentowych do 58 proc. W tym samym okresie udział użytkowników pigułek spadł o 16 punktów procentowych.

Według ankiety BZgA z 2018 roku, następujące metody antykoncepcyjne w inny sposób nadal odgrywały rolę w Niemczech:

  • IUD z 10% udziałem
  • Sterylizacja mężczyzn z 3% udziałem
  • Metoda kalendarzowa z udziałem 3%
  • Sterylizacja kobiet z udziałem 2% ogółu
  • Metoda temperaturowa z 2% udziałem
  • Pierścień pochwowy/nuvaring z 2% udziałem

Ogólnie rzecz biorąc, rośnie zainteresowanie antykoncepcją bez hormonów, a trend wyraźnie przesuwa się coraz bardziej w stronę prezerwatyw.

Jakie inne metody antykoncepcyjne są dostępne na świecie?

Na całym świecie pigułka i prezerwatywa zajmują odpowiednio drugie i trzecie miejsce wśród metod antykoncepcyjnych; w Europie, a zwłaszcza w innych krajach zachodnich, są nawet w czołówce rankingu. Prezerwatywa i pigułka mają dobrą dostępność i niską cenę. W niektórych krajach prezerwatywy można nawet otrzymać bezpłatnie lub na receptę pod pewnymi warunkami.

W skali międzynarodowej niestety sterylizacja kobiet jest często nadal metodą antykoncepcyjną numer jeden; ta stała metoda jest często uzasadniana brakiem innych możliwości.

Oprócz prezerwatywy i pigułki, naprawdę istotny udział w światowych metodach antykoncepcyjnych ma IUD oraz trzymiesięczny zastrzyk. Inne metody bezhormonalne lub hormonalne, takie jak metoda kalendarzowa lub temperaturowa, pierścienie dopochwowe lub hormonalne czy coitus interruptus, odgrywają w ogólnoświatowym porównaniu jedynie niewielką rolę.

Tylko prezerwatywa zapewnia podwójną ochronę

Przy wszystkich wymienionych metodach antykoncepcyjnych należy wiedzieć, że tylko prezerwatywa oprócz ochrony przed niechcianą ciążą może zapewnić ochronę przed groźnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Optymalną ochronę i pełne odczucia płynące z używania prezerwatyw można osiągnąć tylko dzięki odpowiedniemu rozmiarowi prezerwatywy. Jeśli prezerwatywa pasuje idealnie, nic się nie zsuwa, nie szczypie i nie ściska.

Mister Size
Więcej artykułów

Prawidłowe zakładanie prezerwatywy - jak to robić, aby nie było to denerwujące

Przeczytaj teraz

Przyjaźń+, mingles, otwarty związek i poligamia - o co chodzi we współczesnych modelach związków?

Przeczytaj teraz

Nieważne jak duży czy mały - kocham swojego penisa

Przeczytaj teraz