Skip to main content

Antykoncepcja bez hormonów dla kobiet, najlepsze metody

W tym artykule dowiesz się o antykoncepcji bez hormonów i metodach antykoncepcyjnych dostępnych dla Ciebie jako kobiety. Uzyskasz również wgląd w to, jak działają te metody, ile kosztują i jak bardzo są bezpieczne.

Aby wskazać bezpieczeństwo, używamy indeksu Perły. Wskazuje ona, ile kobiet zaszło w ciążę, jeśli stosowały metodę antykoncepcyjną regularnie przez 1 rok. Wskaźnik Pearla równy 15 oznacza, że 15 na 100 kobiet zaszło w ciążę w ciągu jednego roku stosując tę metodę.

Jakie metody antykoncepcji są dostępne dla kobiet?

W przeciwieństwie do metod antykoncepcyjnych dla mężczyzn, dla kobiet dostępna jest cała gama środków antykoncepcyjnych. Ogólnie można je podzielić na 4 różne kategorie:

Hormonalne metody antykoncepcyjne: W tych metodach antykoncepcyjnych własne estrogeny i progestageny organizmu są podawane w różny sposób. Hormony te oszukują organizm, by myślał, że jesteś w ciąży, co oznacza, że nie możesz już zajść w ciążę.

Chemiczne środki antykoncepcyjne: W skrócie, chemiczne środki antykoncepcyjne, takie jak żele lub kremy antykoncepcyjne, zabijają plemniki lub uniemożliwiają im poruszanie się. Te środki plemnikobójcze powinny być stosowane wyłącznie w połączeniu z innymi środkami antykoncepcyjnymi, ponieważ same w sobie są zbyt mało bezpieczne.

Mechaniczne metody antykoncepcji: należą do nich prezerwatywy dla kobiet, kapturki na szyjkę macicy lub miedziane środki antykoncepcyjne. Te środki antykoncepcyjne tworzą barierę, przez którą plemniki nie mogą się przebić.

Naturalne środki antykoncepcyjne: do tej kategorii metod antykoncepcji bez hormonów zalicza się metodę temperaturową lub metodę kalendarzykową. Zasadniczo celem tych metod jest monitorowanie twojego ciała, aby określić twoje dni płodne.

Naturalna antykoncepcja

Obecnie istnieje 5 różnych naturalnych metod antykoncepcyjnych, które możesz zastosować, aby uzyskać antykoncepcję bez hormonów. Piękno polega na tym, że jeśli są one stosowane prawidłowo i regularnie, mogą być rzeczywiście bardzo bezpieczne.

Ponadto wiele kobiet informuje, że metody te pomogły im lepiej zrozumieć i postrzegać swój cykl i ciało.

Już dla samego tego punktu może warto spróbować jednej lub kilku metod.

Należy pamiętać, że nie należy powstrzymywać się od współżycia ani stosować innych metod antykoncepcyjnych, np. prezerwatyw, tylko w dniu owulacji. Plemniki mogą przetrwać w macicy do 4 dni. Oznacza to, że powinnaś zaplanować co najmniej 5 dni abstynencji lub zabezpieczenia.

Antykoncepcja naturalna z zastosowaniem metody kalendarzowej

Antykoncepcja metodą kalendarzykową jest jedną z najstarszych metod antykoncepcji naturalnej. Została ona opracowana niemal równocześnie w latach 20. XX wieku przez ginekologów Kyusaku Ogino i Hermanna Knausa, dlatego metoda ta znana jest również jako "metoda Knausa-Ogino".

Do stosowania metody kalendarzowej potrzebny jest jedynie kalendarz cyklu lub dzienniczek cyklu.

Ważne jest, abyś przed rozpoczęciem obliczeń obserwowała i dokumentowała swój cykl przez około 6 miesięcy. Czy twój cykl jest regularny? Regularnie dewiacyjne czy nieregularne?

Zasadniczo metoda ta zakłada 28-dniowy cykl, z owulacją po 14 dniach.

Więcej o tym jak działa kalkulacja można przeczytać tutaj.

Koszty: od około 6 euro za kalendarz cyklu, ale działa z każdym kalendarzem.

Indeks perłowy: 9 na 100

Metoda szyjkowa zamiast pigułki

Przy metodzie szyjkowej trzeba wyczuć szyjkę macicy lub os. Dzieje się tak dlatego, że zmienia się ona podczas cyklu miesiączkowego. Bezpośrednio po miesiączce szyjka macicy sprawia wrażenie twardej i zamkniętej. Jest też bliżej wejścia do pochwy.

Podczas dni płodnych szyjka macicy jest miękka (jak wargi) i lekko otwarta. W dodatku teraz jest dalej w głąb ciała.

Metoda ta może być dobrze łączona z następującymi naturalnymi metodami antykoncepcyjnymi.

Koszty: Nieodpłatnie

Indeks perłowy: 3 do 23 na 100

Antykoncepcja poprzez obserwację śluzu szyjkowego

Metoda śluzu szyjkowego, zwana również metodą Billingsa, działa podobnie jak metoda szyjkowa.

Śluz szyjkowy zmienia się w trakcie cyklu od grudkowatego i lepkiego po miesiączce, do mleczno-mętnego tuż przed owulacją. Im bliżej owulacji, tym bardziej płynny i przejrzysty staje się Twój śluz szyjkowy.

W najbardziej płodne dni można rysować nitki ze śluzem między palcami.

Aby stosować metodę antykoncepcji z użyciem śluzu szyjkowego, należy codziennie badać i zapisywać jego ilość, kolor i konsystencję. Jeśli ilość śluzu szyjkowego zwielokrotni się w krótkim czasie, możesz spodziewać się owulacji za 2 do 3 dni.

Koszty: Nieodpłatnie

Indeks perłowy: 15 na 100

Antykoncepcja bez hormonów metodą temperaturową

Przy tej metodzie należy mierzyć temperaturę ciała termometrem po wstaniu z łóżka, zwaną też bazową temperaturą ciała.

Po owulacji temperatura Twojego ciała wzrasta o kilka dziesiątych stopnia, gdzie pozostaje aż do miesiączki, a potem znów spada.

Ponieważ na temperaturę ciała może wpływać również stres lub choroba, należy zawsze łączyć ją z innymi metodami, takimi jak Metoda Billingsa.

Niektóre trackery fitness oferują już funkcje ciągłego pomiaru temperatury ciała. Należą do nich na przykład Fitbit czy Oura.

Koszty: w zależności od produktu od 2 do 399 euro.

Indeks perłowy: 0,8 do 3 na 100

Antykoncepcja metodą objawowo-termiczną

Symptotermiczna metoda antykoncepcyjna jest połączeniem metody temperaturowej, metody śluzu szyjkowego oraz w razie potrzeby metody szyjkowej lub kalendarzowej.

Łącząc różne metody, możesz bardziej wiarygodnie przewidzieć swoje dni płodne.

Koszty: 2,- do 399,- euro, ewentualnie koszty eksploatacji aplikacji

Indeks Perły: 0,4 na 100

Miedziana spirala, miedziany łańcuszek lub miedziana kulka do długotrwałej antykoncepcji

Wielką zaletą miedzianych środków antykoncepcyjnych jest to, że są one zakładane raz przez lekarza ginekologa i można je stosować nawet przez 5 lat. Co 6 miesięcy musisz być sprawdzany, aby upewnić się, że wszystko jest nadal na swoim miejscu, i to wszystko.

Miedź uszkadza plemniki i sprawia, że nie mogą się one poruszać. Dodatkowo zmienia się szyjka macicy, co również znacznie utrudnia lub uniemożliwia plemnikom wniknięcie do środka.

Wadą tych bezhormonalnych środków antykoncepcyjnych jest to, że ich wkładanie i wyjmowanie jest niezwykle bolesne. W niektórych przypadkach mogą one również powodować obfitsze krwawienie miesiączkowe i dyskomfort.

Koszty: około 120 do 400 euro.

Indeks perłowy: 0,4 do 1 na 100

Diafragma lub kapturek na szyjkę macicy do antykoncepcji bez hormonów

Te dwie metody antykoncepcji bez hormonów są technicznymi środkami antykoncepcyjnymi dla kobiet. Są to silikonowe krążki, które w środku mają również pierścień sprężynujący. Diafragmę lub kapturek na szyjkę macicy można założyć do 2 godzin przed stosunkiem seksualnym, aby zablokować plemniki.

Środki antykoncepcyjne tworzą więc przed szyjką macicy barierę, którą można dodatkowo wzmocnić, stosując środki plemnikobójcze, takie jak żele lub kremy antykoncepcyjne.

Kapturki szyjki macicy mogą się nawet lekko przyczepić do szyjki macicy, dzięki czemu ciaśniej przylegają.

Wadą tych alternatyw dla pigułki jest to, że muszą one pozostać w pochwie przez co najmniej 8 godzin po stosunku. Muszą być też specjalnie dopasowane przez ginekologów. Ponadto mogą one prowadzić do niechcianej ciąży, jeśli zostaną źle założone, nie chronią też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Koszty: około 31 do 70 euro plus żele lub kremy antykoncepcyjne około 10 do 15 euro za tubkę.

Indeks perłowy: 1 do 20 na 100

Prezerwatywy dla kobiet jako alternatywa dla pigułki

Prezerwatywy żeńskie, czyli "femidomy", są podobne do prezerwatyw męskich. Aby go użyć, należy włożyć jeden koniec do pochwy i przytrzymać go w miejscu. Drugi koniec pozostaje na zewnątrz i obejmuje wargi sromowe. Penis pozostaje pokryty tą lateksową skórą, która wyłapuje wszystkie plemniki.

Kolejną zaletą femidomów jest to, że chronią one również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Niestety, są też wady. Mogą trzeszczeć podczas używania, mogą się ślizgać i niekoniecznie są łatwe w użyciu.

Koszty: od około 8,50 do 10,50 za opakowanie.

Indeks perłowy: 5 do 25 na 100

Prezerwatywy dla bezpiecznej antykoncepcji

Alternatywą dla femidomów są oczywiście prezerwatywy zakładane przez mężczyznę.

Przyznaj, że nie są one środkiem antykoncepcyjnym dla ciebie jako kobiety w tym sensie, ale nadal są alternatywą bez hormonów, która jest łatwa do użycia i uzyskania.

Aby mieć z nimi najwięcej bezpieczeństwa i zabawy, ty (lub twój partner) musisz upewnić się, że używasz odpowiedniego rozmiaru prezerwatywy.

O tym, jak Ty lub Twój partner możecie znaleźć idealny rozmiar prezerwatywy przeczytasz tutaj.

Koszty: od około 3,95 euro za opakowanie.

Indeks perłowy: 2 do 12 na 100

Sterylizacja - bez hormonów, ale ostateczna

Sterylizacja to pozbawiona hormonów metoda antykoncepcyjna dla kobiet i mężczyzn, którzy nie chcą już mieć dzieci. Choć często reklamuje się, że sterylizację można odwrócić, szanse na powodzenie są niewielkie, a nawet jeśli, to szanse na udane ciąże maleją.

W przypadku tej metody jajowody są blokowane lub przecinane. Uniemożliwia to podróżowanie jajeczek do macicy, co uniemożliwia zapłodnienie.

Koszty: około 600 do 1.000 euro (pokrywane przez kasę chorych, jeśli zaświadczenie lekarskie stwierdza konieczność sterylizacji).

Indeks perłowy: 0,1 do 0,3 na 100

Jak bezpieczny jest coitus interruptus jako środek antykoncepcyjny?

Stosowanie coitus interruptus (zwanego również metodą wyrywania) jako metody antykoncepcyjnej jest jedną z najmniej bezpiecznych metod antykoncepcji.

Dość łatwo może dojść do niechcianej ciąży, nie chroni też przed przenoszeniem chorób przenoszonych drogą płciową.

W zasadzie metoda ta polega na wyciągnięciu penisa z pochwy na krótko przed wytryskiem. Wymaga to jednak dużej samokontroli, a nasienie może nadal wypływać z penisa przed wytryskiem.

Wskaźnik Pearla wynoszący od 4 do 18 ciąż jest jedynie przybliżonym szacunkiem i prawdopodobnie w rzeczywistości jest jeszcze wyższy.

Koszty: bezpłatnie

Indeks perłowy: 4 do 18 na 100

Wnioski dotyczące antykoncepcji bez hormonów dla kobiet

Istnieje wiele różnych bezhormonalnych metod i środków antykoncepcyjnych, które możesz stosować jako kobieta zamiast pigułki, pałeczek hormonalnych czy spirali hormonalnych. Aby znaleźć najlepszą dla siebie metodę, zalecamy rozmowę z ginekologiem lub wypróbowanie naturalnych metod antykoncepcji dla kobiet.

Przeczytaj nasz post o nowych i starych metodach antykoncepcyjnych dla mężczyzn teraz, jeśli jesteś ciekawy, co jest tam dla nich.

Mister Size
Więcej artykułów

Dobry seks nie musi być doskonały

Przeczytaj teraz

Pigułka - czy rzeczywiście równouprawnienie podczas seksu?

Przeczytaj teraz

Prezerwatywy i lubrykant: dzięki temu seks jest jak w zegarku

Przeczytaj teraz