Skip to main content

Pigułka - czy rzeczywiście jest to właściwy sposób na osiągnięcie równości w seksie?

Kiedy w latach 60. na rynku pojawiła się pierwsza tabletka antykoncepcyjna, szybko stała się symbolem samostanowienia i równouprawnienia kobiet. Bo wreszcie mogła decydować całkowicie niezależnie od męża, czy chce mieć dzieci, czy nie. Pod tym względem jest to wspaniała rzecz. Jednak to, co kiedyś było wyzwoleniem, dziś wywiera presję na wiele kobiet: kiedy interwencja hormonalna nagle przestaje przypominać decydowanie o sobie i nie ma dla niej realnych alternatyw.

Dlaczego warto, aby zarówno kobiety, jak i mężczyźni w końcu coś zmienili i wspólnie pomyśleli o antykoncepcji w przyszłości:

Czy antykoncepcja jest sprawą kobiet?

Ponieważ pigułka jest jedną z najbezpieczniejszych i najprostszych metod antykoncepcji, w wielu miejscach stało się oczywiste, że kobiety muszą się do niej odpowiednio przygotować. Wielu mężczyzn zapewne cieszy się z tego powodu, ponieważ mogli mieć doświadczenia, w których prezerwatywy (niewłaściwie użyte) znacznie osłabiały doznania, a nawet pękały. A zresztą, jeśli wiele młodych kobiet przyjmuje pigułki na długo przed pierwszym doświadczeniem seksualnym, aby opanować trądzik - co w tym złego? Pomijając jednak fakt, że prezerwatywa powinna być w wielu sytuacjach priorytetem, choćby ze względu na zakażenia: Czy antykoncepcja to rzeczywiście zadanie dla kobiet? Bo nawet jeśli na początku tabletka wydaje się tak prosta, ma też wiele wad - od wahań nastroju, przez zaburzenia fizyczne, po całkowity zanik pożądania seksualnego.

Poświęć czas na rozważenie alternatywnych rozwiązań.

Jeśli Ty jako kobieta lub Twój partner nie należycie do kobiet, które mogą przyjmować tabletki przez wiele lat bez żadnych objawów, lub jeśli antykoncepcja hormonalna po prostu nie wchodzi już w grę, powinniście poświęcić trochę czasu i dowiedzieć się o alternatywnych rozwiązaniach. Niestety, nie ma idealnej metody antykoncepcyjnej - wszystkie mają swoje wady i zalety. Istnieje jednak wiele opcji i ostatecznie każdy musi sam zdecydować, co mu najbardziej odpowiada. Ważne jest, aby samemu podejmować decyzje dotyczące wszystkiego, co ma związek z naszym ciałem. Poza sterylizacją i prezerwatywami, antykoncepcja odbywa się prawie wyłącznie z udziałem kobiety, a czasami wymaga znacznej interwencji fizycznej (np. miedziana wkładka wewnątrzmaciczna lub trzymiesięczny zastrzyk). Najważniejsza rzecz dotycząca antykoncepcji: należy w pełni zaangażować się w stosowanie danej metody i czuć się z nią komfortowo.

Wspólnie zdecydujcie, jaką metodę antykoncepcji wybrać

Informowanie siebie i wspólne podejmowanie decyzji oznacza wzięcie odpowiedzialności za oboje partnerów. Wszystkie metody antykoncepcyjne mają swoje wady i zalety. Co szczególnie przemawia na korzyść prezerwatyw: wiele kobiet odzyskuje libido po zaprzestaniu stosowania hormonalnych metod antykoncepcyjnych. Przyjemny efekt uboczny, z którego korzystają oboje partnerów!

Srebrna kula: wspólne branie odpowiedzialności

Oczywiście fakt, że decyzja o własnym ciele należy zawsze do samego siebie, nie wyklucza podejmowania wspólnych decyzji. Najlepiej jest, gdy oboje czujecie się dobrze z nową metodą antykoncepcyjną i wspólnie bierzecie za nią odpowiedzialność. W tym miejscu warto jeszcze raz pomyśleć o prezerwatywie. Ponieważ tutaj zarówno kobieta, jak i mężczyzna mogą przejąć inicjatywę i oboje są w równym stopniu odpowiedzialni za antykoncepcję. Możecie po prostu kupować je na zmianę i sami decydować, czy pójdziecie do lokalnego sklepu, czy zamówicie je przez Internet - koszty i (niewielki) wysiłek są więc sprawiedliwie rozdzielone. Przede wszystkim nie trzeba odwiedzać lekarza i nie trzeba robić niczego, czego można by się obawiać. A jeśli chodzi o ewentualne trudności z prezerwatywami, nie martw się: gdy znajdziesz odpowiedni rozmiar prezerwatywy, powszechne wady są niczym więcej jak tylko nieuzasadnionymi wymówkami. Wszystko jest idealnie dopasowane i pozwala cieszyć się intensywnym i bezpiecznym seksem.

Umiejętne łączenie metod antykoncepcyjnych - np. NPR + prezerwatywa

Oczywiście można również łączyć różne metody antykoncepcyjne. Na przykład naturalne planowanie rodziny (NPR) to fascynująca koncepcja, dzięki której kobieta może określić, kiedy w przybliżeniu ma owulację, obserwując sygnały wysyłane przez jej ciało. W tym celu codziennie rano mierzy temperaturę ciała i kilka razy dziennie śluz szyjkowy. W dłuższej perspektywie czasowej oznacza to, że w okresie płodnym jest około 12-14 dni, kiedy ważne jest stosowanie antykoncepcji z użyciem prezerwatywy. W pozostałe dni można obejść się bez dodatkowej metody antykoncepcyjnej. Oczywiście prezerwatywa jest nadal odpowiednim zabezpieczeniem przed chorobami - dlatego program NFP jest szczególnie przydatny w przypadku seksu w długotrwałych związkach. Uważa się, że NFP, jeśli jest realizowany z całkowitą starannością, jest równie bezpieczny jak pigułka. Zanim jednak spróbujesz tej lub innej metody, zawsze szczegółowo zapoznaj się z ryzykiem z nią związanym, tak abyś zawsze był po bezpiecznej stronie.

Wreszcie znów cieszyć się wspaniałym seksem

Jeśli pacjentka przyjmowała tabletki antykoncepcyjne, a teraz przechodzi na inną metodę antykoncepcji, może to spowodować dużą różnicę - w bardzo pozytywny sposób. Wiele kobiet nagle na nowo odkrywa swoje libido i odczuwa ochotę na seks, o której wcześniej zupełnie zapomniały. Może to nawet nadać waszemu związkowi zupełnie nowy impet, który nie krępujcie się zabrać ze sobą. W końcu zasługujesz na dobry seks. Ponieważ równość i współodpowiedzialność mogą być niezwykle seksowne.

Mister Size
Więcej artykułów

Zrób tego więcej - z fantazjami seksualnymi w swoim osobistym kinie.

Przeczytaj teraz

Jeden jak żaden - o co chodzi z różnymi kształtami penisa

Przeczytaj teraz

Czy ludzie uprawiają dziś mniej seksu?

Przeczytaj teraz