Skip to main content

Prezerwatywy i lubrykanty - jak wybrać najlepsze dla siebie

Prezerwatywy i lubrykant to doskonałe połączenie, ponieważ bezpieczeństwo zwiększa się dzięki lepszemu poślizgowi i mniejszemu oporowi na prezerwatywie.

Ale nawet bez prezerwatywy śliski środek może poprawić jakość życia seksualnego. Zwłaszcza w przypadku suchości pochwy, seksu analnego i w połączeniu z zabawkami erotycznymi, takimi jak wibratory czy masturbatory, lubrykant jest prawdziwym błogosławieństwem i pomoże ci szybko znaleźć się w siódmym niebie.

Nie trać więc więcej czasu, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, który lubrykant jest dla Ciebie najlepszy, a czego zdecydowanie nie powinieneś używać jako alternatywy dla lubrykantu. Dowiesz się tu również, jak prawidłowo używać lubrykantu.

Dlaczego lubrykanty i prezerwatywy są świetnymi partnerami w zespole

Prawdopodobnie zauważyłeś, że prezerwatywy są zwykle pokryte cienką warstwą środka nawilżającego.

Jest ku temu dobry powód: mimo swojej trwałości prezerwatywy stają się bardziej wrażliwe, jeśli dochodzi do zbyt dużego tarcia, a w najgorszym wypadku mogą się nawet rozerwać, gdy nie są tak mokre.

Ale nie martw się, zwykle do tego nie dochodzi, ponieważ seks staje się bardzo niewygodny, jeśli pochwa, odbyt lub zabawka są zbyt suche.

Zauważysz to szybko, chyba że masz już pod ręką butelkę ze środkiem nawilżającym.

Jaki jest najlepszy środek nawilżający do prezerwatywy?

W połączeniu z prezerwatywami szczególnie przydatne są środki smarujące na bazie wody lub silikonu, które zapewniają lepsze smarowanie. Przed zakupem należy jednak odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Czy środek nawilżający jest zatwierdzony do stosowania z prezerwatywami? (Oznaczone jako "kompatybilne z prezerwatywami" lub "odpowiednie dla prezerwatyw").
  • Czy potrzebujesz specjalnego środka nawilżającego, np. do seksu analnego?
  • Czy zamierzasz używać tego środka smarnego jako żelu do masażu?
  • Czy chcesz używać lubrykantu razem z zabawkami seksualnymi?
  • Jakie są osobiste preferencje Twoje i Twojego partnera?

W zależności od odpowiedzi na te pytania, niektóre środki smarne są bardziej odpowiednie dla użytkownika, ponieważ każdy środek smarny ma pewne zalety i wady.

Teraz możesz dowiedzieć się dokładnie, jakie to są środki, a następnie będziesz mógł wybrać idealny dla siebie smar.

Jakie są smary? Jakie są zalety i wady?

Jest mnóstwo lubrykantów i smarów, które można kupić online lub w sklepach. Tutaj opracowaliśmy krótki przegląd z najważniejszymi zaletami i wadami.

Lubrykant na bazie wody - idealny z prezerwatywami

Lubrykanty na bazie wody, takie jak organiczny lubrykant Mister Size, oferują wiele korzyści, ponieważ wysokiej jakości lubrykanty są zwykle dobre dla alergików, mają bardzo mało składników i są również idealne na suchość pochwy dzięki odżywczym substancjom, takim jak aloes.

Są również świetne, jeśli chcesz ich używać razem z zabawkami seksualnymi.

Kolejną wielką zaletą jest to, że z czasem wchłaniają się w skórę, są przyjemne w dotyku i niezwykle łatwo zmywają się przy użyciu niewielkiej ilości wody.

Odpowiednio, pomagają w szybkim sprzątaniu i zazwyczaj nie pozostawiają nieestetycznych plam na tekstyliach, jeśli coś pójdzie nie tak.

Ta zaleta prowadzi nas do wad:

Ponieważ lubrykanty na bazie wody wchłaniają się w skórę, są czasem mniej wydajne i może się okazać, że co jakiś czas trzeba będzie ponownie nałożyć jakiś lubrykant.

Ten rodzaj lubrykantu nie nadaje się również do masażu.

Smary na bazie silikonu - idealne również do prezerwatyw

Lubrykanty wykonane są głównie zsilikonu, który ma tę zaletę, że praktycznie nie wchłania się w skórę. Oznacza to, że z żelem można mieć wiele przyjemności, zwłaszcza jeśli uprawia się długi seks.

Dodatkowo lubrykanty świetnie sprawdzają się przy dłuższych masażach i są na ogół dobrze tolerowane przez skórę.

Lubrykanty na bazie silikonu czują się na skórze bardziej jak olejki do masażu. Nie są one całkiem śliskie jak produkty na bazie wody.

Należy tylko uważać, jeśli chcesz włączyć zabawki seksualne do swojego kochania, ponieważ lubrykant silikonowy nie jest kompatybilny z zabawkami wykonanymi z silikonu i może uszkodzić zabawki.

Kolejną wadą jest to, że nie zmywa się tak łatwo jak smary na bazie wody i może plamić tkaniny.

Naturalne lubrykanty z prezerwatywami

Naturalne lubrykanty, takie jak żel aloesowy czy żel Nuru, mogą być również doskonałą alternatywą dla lubrykantów na bazie silikonu lub wody.

Smarowidła zwykle bogato pielęgnują skórę, mają tylko kilka składników i mogą być również bardzo wydajne. Dodatkowo ich zaletą jest to, że mogą być całkowicie wchłonięte przez skórę i nie pozostawiają plam na tekstyliach.

Należy jednak upewnić się, że nie zawierają one żadnych konserwantów ani substancji zapachowych i że naprawdę są to żele w 100% naturalne.

W przeciwnym razie uczucie na skórze nie jest dla każdego i powinno być przetestowane. Wszelkie pozostałości mogą pozostać na skórze lub zostać łatwo zmyte.

Lubrykant do seksu analnego - must-have

Anal bez lubrykantu to jak jazda na sankach bez śniegu, zasadniczo nie jest to dobry pomysł. Nie tylko źle się czuje i może być bolesne, ale może też prowadzić do urazów i szczelin odbytu.

Dlatego niezwykle ważny jest wybór odpowiedniego lubrykantu do seksu analnego. Istnieje wiele lubrykantów na bazie wody lub silikonu, które są specjalnie produkowane do seksu analnego.

Te lubrykanty są gęstsze, wolniej wchłaniają się w skórę i dzięki temu wszystko jest zawsze śliskie i ładnie się ślizga.

Przy okazji: Zawsze zalecamy noszenie prezerwatywy w odpowiednim rozmiarze do seksu analnego, aby uniknąć infekcji dróg moczowych, prostaty i tak dalej. Zakażenia mogą być spowodowane przez bakterie w jelitach.

Pozostałe zalety i wady są skądinąd takie same jak to, co już napisaliśmy o żelach.

Smary na bazie oleju nie nadają się do prezerwatyw

Środki smarne na bazie oleju generalnie nie nadają się do stosowania z prezerwatywami. Lubrykanty na bazie oleju sprawiają, że lateks prezerwatyw jest porowaty, co powoduje ich szybsze pękanie.

Dlatego zawsze należy trzymać je jak najdalej od gumek.

Alternatywy dla lubrykantów, czy się nadają?

Oprócz klasycznych żeli lubrykacyjnych istnieją również alternatywy, które przez wielu uważane są za zamienniki żelu lubrykacyjnego. Tutaj zajmiemy się kilkoma najważniejszymi z nich.

Olejki do masażu lub oliwka dla dzieci jako substytut smaru

Olejki do masażu lub oliwka dla niemowląt nie nadają się jako lubrykanty, nie są przeznaczone do suchej pochwy i z pewnością nie należy ich stosować w połączeniu z prezerwatywami.

Oleje te zaburzają florę pochwy i sprawiają, że prezerwatywy lateksowe są porowate, więc nie należy ich używać ani w jedną, ani w drugą stronę.

Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy żel do masażu jest wyraźnie oznaczony jako lubrykant do stosowania z prezerwatywami.

Oleje do gotowania (olej kokosowy, oliwa z oliwek itp.) jako alternatywa dla smarów

Z olejami do gotowania mamy te same problemy co z olejkami do masażu czy oliwką dla dzieci jako alternatywą dla żelu do smarowania.

Rozpuszczają prezerwatywy i zaburzają równowagę flory pochwy.

Ponadto pozostałości oleju stanowią pożywkę dla bakterii i grzybów, które następnie mogą prowadzić do dodatkowych problemów zdrowotnych.

Tłuszcz mleczny lub wazelina jako substytut smaru

Również tutaj musimy Cię rozczarować: wazelina i tłuszcz do dojenia nie należą do okolic narządów płciowych.

Parafina (ropa naftowa) sprawia, że prezerwatywy lateksowe są porowate i pękają, drastycznie zmniejszając ochronę.

Badania wykazały również, że wprowadzona wazelina prowadzi do zwiększenia ryzyka wystąpienia bakteryjnej waginozy.

Wszystko, co zawiera tłuszcz lub olej

Balsam do ciała, krem do rąk, masło i wszystko inne co zawiera tłuszcz lub olej powinno być zawsze trzymane z dala od prezerwatyw.

Zwłaszcza z dala od pochwy i okolic odbytu, chyba że jest specjalnie do tego celu stworzony.

Jak prawidłowo używać lubrykantu z prezerwatywą lub bez prezerwatywy

Stosowanie lubrykantu jest niezwykle proste i odbywa się w taki sam sposób z prezerwatywą lub bez:

Nałożyć trochę na rękę, na penisa, pochwę, odbyt lub zabawkę seksualną. Następnie rozprowadź go na zewnątrz i wewnątrz, w zależności od powierzchni, i gotowe.

Możesz go również używać podczas gry wstępnej, aby zwiększyć doznania i dodać trochę dodatkowej stymulacji podczas poznawania ciała partnera. Masaż mrowiący również może pobudzić do działania.

Rada dla wtajemniczonych: kropla lubrykantu w prezerwatywie

Aby uczucie to było jeszcze lepsze dla mężczyzny, wystarczy umieścić w prezerwatywie niewielką kroplę lubrykantu. Tylko trochę, tak aby prezerwatywa pozostała szczelna. Warto.

Wniosek - prezerwatywy i lubrykant

Lubrykant jest wspaniałym narzędziem i nie powinno go zabraknąć w żadnym gospodarstwie domowym, zwłaszcza że alternatywy takie jak oliwka dla niemowląt, oleje kuchenne czy wazelina nie nadają się do niego.

Ponadto wibratory, dilda, masturbatory czy seks analny bez lubrykantu są nie tylko mniej przyjemne, ale mogą prowadzić do urazów.

Lubrykanty na bazie wody są idealne zarówno z prezerwatywami, jak i bez nich i mogą sprawić, że Ty i Twój partner będziecie naprawdę gorący i speszeni.

To samo dotyczy lubrykantów na bazie silikonu, ale trzeba uważać na zabawki seksualne.

Nie trać więc więcej czasu i zaopatrz się w lubrykant. Lubrykanty można dostać w drogeriach i supermarketach, ale także w wielu sklepach internetowych.

Przy okazji, w Mister Size oferujemy również organiczny lubrykant, który jest idealny do stosowania z prezerwatywami:

Mister Size Bio Gleitgel

MISTER SIZE Organiczny żel lubrykacyjny

Odkryj teraz - Organiczny żel lubrykacyjny na bazie wody od Mister Size idealnie pasuje do prezerwatywy, tak jak prezerwatywa pasuje do Ciebie.

Mister Size
Więcej artykułów

Dobry seks nie musi być doskonały

Przeczytaj teraz

Pigułka - czy rzeczywiście równouprawnienie podczas seksu?

Przeczytaj teraz

Prezerwatywy i lubrykant: dzięki temu seks jest jak w zegarku

Przeczytaj teraz